KONST / Oljemålningar / Oljemålning 12948304
nr 1294 8304
Arthur Percy
(1886-1976), Sverige
Oljemålning, Park på Öland. Signerad Arthur Percy Öland 1910. Proveniens Signe Henschen, troligtvis ärvd från hennes far Ernest Thiel. Därefter arvegods inom familjen. Utställd även på Konstakademien 1957. Olja på pannå, 31,5x40,5 cm
Kondition: krackelyer
Arthur Carlsson Percy, svensk målare och formgivare född i Vickleby på Öland 1886, död 1976.
måndag 2 december 2019
kl 20:18:51
Arthur Percy
Läs mer om Arthur Percy